Problemy z aktywacją konta
Jeśli po zarejestrowaniu się na forum nie otrzymałeś emaila z linkiem do potwierdzenia rejestracji konta skontaktuj się ze mną wysyłając email za pomocą formularza kontaktowego.

Przygotowanie nowego komputera dla usera poprzez LAN.

enjoy89
Udziela się
Udziela się
Posty: 23
Rejestracja: czw 10 lut 2022, 20:06
Rozwiązany: 1

#1 Przygotowanie nowego komputera dla usera poprzez LAN.

Nieprzeczytany post autor: enjoy89 »

Witajcie. Mam spory problem dotyczący przygotowania komputerów dla użytkowników. Co prawda większość komputerów przychodzi z windowsem, natomiast instalacja programów jest dość czasochłonna. Szukam rozwiązania i przez myśl mi przeszło podłączenie komputera do sieci i po podaniu danych komputera (np. MAC karty lan) wszystko się będzie samoczynnie instalować. Chcę to wszystko zautomatyzować ale nie za bardzo wiem gdzie szukać pomocy.
Awatar użytkownika
WinISO
Administrator
Administrator
Posty: 619
Rejestracja: pt 15 sty 2021, 20:01
Rozwiązany: 8
Lokalizacja: WinISO
Podziękował: 28 razy
Podziękowano : 23 razy
Kontakt:

#2 Re: Przygotowanie nowego komputera dla usera poprzez LAN.

Nieprzeczytany post autor: WinISO »

Oczywiście da się to wszystko zrobić i to na kilka sposobów.
Jednym z prostszych sposobów, a przede wszystkim nie wymagających żadnych inwestycji jest przygotowanie ISO systemu z już zainstalowanymi programami oraz wstępnie przeprowadzaną konfiguracją systemu. Tutaj masz wideo pokazujące jak takie ISO przygotować

Oczywiście możliwości konfiguracji takiego ISO jest znacznie więcej ale wymaga to użycia narzędzi od Microsoftu Windows Image Deployment Software.

Kolejnym sposobem jest skorzystanie z dedykowanych programów, które umożliwiają tzw. software deployment np.: https://www.ninjaone.com lub https://www.smartdeploy.com Te programy mają jedną dość istotną zaletę nad przygotowaniem ISO. Umożliwiają zdalną instalację oraz aktualizację programów na zdalnych maszynach. Jest to bardzo wygodna opcja jeśli masz do zarządzania kilka lub więcej komputerów.

Podobny proces umożliwia sam Windows. Z tą różnica, że z tego co się orientuję wymagany jest do tego Windows Serwer odpowiednio skonfigurowane AD + polityki grup. Można dzięki temu zarządzać oprogramowaniem na stacjach roboczych zdalnie. Tutaj niestety moja wiedza się kończy. Nie małem z tym styczności. Wiem tylko, że taka opcja też jest.
WinISO.pl - Baza polskich wersji systemów Windows, Windows Serwer i MS Office
Windows Desktop - Windows Serwer - Windows Debloat - MS Office - Wersje Beta
Awatar użytkownika
matrix72001
Udziela się
Udziela się
Posty: 41
Rejestracja: wt 27 lip 2021, 16:26
Rozwiązany: 2
Lokalizacja: Konstantynopol
Podziękował: 1 raz
Podziękowano : 6 razy
Kontakt:

#3 Re: Przygotowanie nowego komputera dla usera poprzez LAN.

Nieprzeczytany post autor: matrix72001 »

Nie słyszałem jeszcze o funkcji czy programie który umożliwia instalowanie oprogramowania zdalnie przez LAN, co najwyżej sterowanie komputerem zdalnie przez LAN ale wtedy sterujesz komputerem ręcznie jakbyś miał to robić ręcznie. Powyższy sposób jest dobry, tworzysz własną instalkę Windows'a w trybie "Unattend Install" integrując w obrazie systemowym wymagane pliki, sterowniki i dane, przez co po instalacji masz gotowy do pracy system- coś takiego wykorzystywane jest w komputerach OEM gdzie producent instaluje tę samą kopię systemu na wielu urządzeniach jednocześnie. W tym przypadku najlepiej zainstalować system na maszynie wirtualnej, następnie zainstalować obraz, zgrać go do pliku obrazu systemu w postaci WIM lub ESD, i wrzucić go do plików instalatora, następnie należy utworzyć plik ISO z tym systemem. Gotowy obraz systemu z zintegrowanymi aplikacjami zainstaluj na komputerze.

Istnieje również inny sposób, możesz skorzystać ze skryptu instalacyjnego Ninite lub Chocolately- wystarczy utworzyć skrypt, który automatycznie uruchomi program na komputerze i zainstaluje wybrane za ciebie oprogramowanie. Sposób automatyzacji oprogramowania jest prosty, wystarczy uruchomić jeden plik (skrypt) na konfigurowanym przez Ciebie sprzętem. To wszystko, resztą zajmie się skrypt.

W przypadku ninite, wejdź na stronę internetową https://ninite.com, wybierz interesujące Ciebie oprogramowanie- i pobierz plik.

Obrazek

Gotowy plik uruchom. Zaczekaj, skrypt automatycznie zainstaluje wybrane programy. Ten plik możesz przenieść pomiędzy komputerami i urchomić je wiele razy jednocześnie tym samym automatycznie instalując je jednocześnie na wielu komputerach.

W przypadku Chocolately, najlepiej pobrać ten skrypt https://drive.google.com/file/d/1niW09J ... sp=sharing , następnie edytuj plik "defaultapps.conf" i wpisz lub usuń rekordy odpowiadające za nazwy aplikacji. Nazwy aplikacji są zapisane w pliku XML, trzeba wpisać te nazwy w miejsce id, w każde nowe pole typu:" <package id="####" />,

Obrazek

listy aplikacji podsyłam tutaj :

https://community.chocolatey.org/packages

Po zapisaniu zmian, uruchom plik chocolately.bat jako administrator, wybierz opcję 3 a potem 1. Gotowe.

Obrazek

Programy instalują się same...

Obrazek

Sposób jaki wybierzesz zależy od Ciebie :)
Awatar użytkownika
WinISO
Administrator
Administrator
Posty: 619
Rejestracja: pt 15 sty 2021, 20:01
Rozwiązany: 8
Lokalizacja: WinISO
Podziękował: 28 razy
Podziękowano : 23 razy
Kontakt:

#4 Re: Przygotowanie nowego komputera dla usera poprzez LAN.

Nieprzeczytany post autor: WinISO »

matrix72001 pisze: śr 04 paź 2023, 23:25 Nie słyszałem jeszcze o funkcji czy programie który umożliwia instalowanie oprogramowania zdalnie przez LAN, co najwyżej sterowanie komputerem zdalnie przez LAN ale wtedy sterujesz komputerem ręcznie jakbyś miał to robić ręcznie.
Programy które wymieniłem umożliwiają taką zdalną instalacje. Są coraz bardziej popularne bo pozwalają w bardzo prosty sposób zainstalować to czego potrzebuje użytkownik oraz kontrolować kto co ma zainstalowane i aktualne.
Sam Windows, jak wspomniałem wcześniej, też umożliwia taką zdalną instalację oprogramowania ale wymaga to posiadania w sieci Windows Serwer, który będzie „czuwał” nad tym procesem. Wymaga to dodatkowej konfiguracji systemu oraz odpowiednich wersji systemów klienckich (na Windows Home raczej się tego nie da ogarnąć).
WinISO.pl - Baza polskich wersji systemów Windows, Windows Serwer i MS Office
Windows Desktop - Windows Serwer - Windows Debloat - MS Office - Wersje Beta
Awatar użytkownika
matrix72001
Udziela się
Udziela się
Posty: 41
Rejestracja: wt 27 lip 2021, 16:26
Rozwiązany: 2
Lokalizacja: Konstantynopol
Podziękował: 1 raz
Podziękowano : 6 razy
Kontakt:

#5 Re: Przygotowanie nowego komputera dla usera poprzez LAN.

Nieprzeczytany post autor: matrix72001 »

Nigdy nie testowałem tych programów, dla mnie wyglądają bardzo komercyjnie jakby przeznaczone dla firm czy dużych instytucji.

Fakt, istnieje funkcja w Windows Server umożliwiająca instalowanie programów poprzez LAN a to się nazywa WDS, czy inaczej usługi wdrażania systemu Windows. Trzeba podpiąć kompy do domeny Active Directory, zalogować się na konta do domeny, mieć serwer z licencją bo z tym bywa kiepsko gdy się jej nie ma, sporo roboty, i bardziej jest to skierowane na firmy, gdzie komputery są wdrażane w sieciach domenowych, w przypadku userów, nie widziałbym tego jako dobra opcja, skoro ta funkcja wymaga co najmniej wersji Pro w systemach Windows dla zwykłych użytkowników i koniecznie konfigurowanie kont do domeny AD. Są tutaj jakieś ograniczenia i pewne rzeczy których nie da się ominąć.

Przykładowo tutaj film, który to pokazuje jak to wygląda w praktyce pod Windows Server:



Moim zdaniem już od samego OP-a zależy co wybierze, sposobów jest wiele.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Musisz być zalogowany, aby opublikować odpowiedź

Utwórz konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Mając konto moesz zakładać własne tematy i subskrybować interesujące cię wątki
To nic nie kosztuje i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się