Problemy z aktywacją konta
Jeśli po zarejestrowaniu się na forum nie otrzymałeś emaila z linkiem do potwierdzenia rejestracji konta skontaktuj się ze mną wysyłając email za pomocą formularza kontaktowego.

MS-DOS - Która z pamięci była wtedy najwyższa?

Pozostałe, starsze wersje systemów Windows: 2000, ME, NT 4.0, 98, 95, 3.1, MS-DOS
Orion90
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: pn 22 lis 2021, 20:43

#1 MS-DOS - Która z pamięci była wtedy najwyższa?

Nieprzeczytany post autor: Orion90 »

Chodzi mi o typy pamięci możliwe do ustawienia: Extended, Expanded. Conventional kojarzę, że to standardowa, domyślna pamięć ale nie pamiętam różnicy, a opisy w sieci jakie znalazłem są pogmatwane.

Chcę stworzyć własne pliki konfiguracji: autoexec bat i config.sys ale właśnie tylko pamięci mi brakuje.

Mianowicie. Kiedyś zainstalowałem sobie grę Blood (1997) firmy monolith. Wszystko poszło fajnie pięknie a po starcie wyskoczył mi błąd, że wymaga on więcej pamięci. 64 (KB lub MB, już nie pamiętam). Jakimś cudem bez internetu znalazłem kiedyś odpowiedź na moje pytanie ale nie pamiętam jej. Moje notatki/dyskietki gdzieś przepadły.
Awatar użytkownika
WinISO
Administrator
Administrator
Posty: 611
Rejestracja: pt 15 sty 2021, 20:01
Rozwiązany: 7
Lokalizacja: WinISO
Podziękował: 25 razy
Podziękowano : 21 razy
Kontakt:

#2 Re: MS-DOS - Która z pamięci była wtedy najwyższa?

Nieprzeczytany post autor: WinISO »

Z tego co rozumeim rodzaj pamięci był uzależniony od tego jaką wersję MS-DOS się posiadało oraz od tego jakie wymagania miał program czy gra.
Conventional memory, base memory - https://pl.wikipedia.org/wiki/Pamięć_konwencjonalna
Expanded Memory Specification, EMS - https://pl.wikipedia.org/wiki/Expanded_ ... cification
Extended Memory Specification XMS - https://pl.wikipedia.org/wiki/Extended_ ... cification
WinISO.pl - Baza polskich wersji systemów Windows, Windows Serwer i MS Office
Windows Desktop - Windows Serwer - Windows Debloat - MS Office - Wersje Beta
Awatar użytkownika
Don Vito
Moderator
Moderator
Posty: 132
Rejestracja: pt 29 sty 2021, 17:10
Rozwiązany: 2
Lokalizacja: Wa-wa
Podziękował: 8 razy
Podziękowano : 12 razy
Kontakt:

#3 Re: MS-DOS - Która z pamięci była wtedy najwyższa?

Nieprzeczytany post autor: Don Vito »

Tak natomiast jednocześnie XMS był wstanie emulować EMS.
Tutaj znalazłem coś co może ci pomóc w tym temacie
https://www.retromaniek.pl/2018/12/13/u ... jnych-dos/

Co do rodzajów pamięci jakie występują w ms-dos są to
  • pamięć konwencjonalna (conventional memory) -O – 640 =KB;
  • pamięć górna (Upper Memory Area – UMA) -640 KB – 1024 KB (1MB);
  • pamięć wysoka (High Memory Area – HMA)- 1024 KB – 1088 KB;
  • pamięć rozszerzona (Extended Memory Area – EMA) -od 1088 KB do 16 MB dla 80286 i do 4 GB dla 80386 i 80486

To co piszę to moja opinia lub moje zdanie. Nikogo nie zmuszam do zgadzania się z nim.
Orion90
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: pn 22 lis 2021, 20:43

#4 Re: MS-DOS - Która z pamięci była wtedy najwyższa?

Nieprzeczytany post autor: Orion90 »

Hej chłopaki i być może Panie. Trochę mi to zajęło zanim przebrnąłem przez te lektury i pewnie nadal nie wszystko rozumiem na temat tych tricków o ile mogę to tak nazwać. Tak, możliwe że posiadałem wtedy MS-DOS 6.22. Po prostu przerobiłem stworzoną przeze mnie dyskietkę startową Win98 SE, na której był EMM286.

Dlaczego nie osobny system MS-DOS? Dlatego, że nie miałem pojęcia o jego istnieniu. W szkole katowaliśmy Worda i Excela 2003, znajomy od którego się uczyłem (kątem oka) nigdy mi nie wyjawił tej tajemnicy. Dlatego dyskietka startowa po modyfikacji.

Z tego co tu czytam mogłem pomieszać prawidłowo lub nie (jeszcze nie wiem) pamieć Stronicowaną EMS dla Autoexec.bat, której chyba nie ma w opisie drugiego linku:

- EMM386.EXE z parametrem RAM - o tą część mi głównie chodziło.

Oraz pamięć górną dla Config.sys

"DEVICEHIGH=..."

Nie wiem czy przypadkiem czegoś nie pomieszałem i nie dodałem też gdzieś XMS.

Jednak skoro uruchomienie niektórych programów zależy od tego, jaką pamięć wybierzemy (jeden potrzebuję innej, drugi jeszcze innej) to chyba stworzę/poszukam menu wyboru dla każdej z pamięci. Wolałem tego nie robić.

Nie wiem jeszcze tylko skąd miałbym wiedzieć jaki program najlepiej działa na jakiej z pamięci. Jak to sprawdzić.
Awatar użytkownika
WinISO
Administrator
Administrator
Posty: 611
Rejestracja: pt 15 sty 2021, 20:01
Rozwiązany: 7
Lokalizacja: WinISO
Podziękował: 25 razy
Podziękowano : 21 razy
Kontakt:

#5 Re: MS-DOS - Która z pamięci była wtedy najwyższa?

Nieprzeczytany post autor: WinISO »

Takie to były wtedy czasy. Wszystko dopiero raczkowało, systemy operacyjne były bardzo proste a ich konfiguracja jak widać sprawiałą czasami problemy. Było też tak, że developer tworzył program pod konkretny system i konkretną konfigurcję bo tak było mu poprostu lepiej i prościej pisać kod.
Co do wymagań programu... pozostaje albo szukać w internecie "co i jak" albo szukać w doumentacji samego porgramu, która czasami jest do niego dołączana.
WinISO.pl - Baza polskich wersji systemów Windows, Windows Serwer i MS Office
Windows Desktop - Windows Serwer - Windows Debloat - MS Office - Wersje Beta
Awatar użytkownika
Don Vito
Moderator
Moderator
Posty: 132
Rejestracja: pt 29 sty 2021, 17:10
Rozwiązany: 2
Lokalizacja: Wa-wa
Podziękował: 8 razy
Podziękowano : 12 razy
Kontakt:

#6 Re: MS-DOS - Która z pamięci była wtedy najwyższa?

Nieprzeczytany post autor: Don Vito »

Orion90 pisze: wt 23 lis 2021, 23:13 Hej chłopaki i być może Panie. Trochę mi to zajęło zanim przebrnąłem przez te lektury i pewnie nadal nie wszystko rozumiem na temat tych tricków o ile mogę to tak nazwać. Tak, możliwe że posiadałem wtedy MS-DOS 6.22. Po prostu przerobiłem stworzoną przeze mnie dyskietkę startową Win98 SE, na której był EMM286.

Czysty ms-dos jest dopobrania TUTAJ


Są to obrazy dyskietek które należy nagrać lub odpalić w wirtualnej maszynie ;)
Na dyskietce startowej masz tylko podatawowe programy potrzebne do utworzenia i zformatowania partycji dysku twardego, scandisk do ich sprawdzenia oraz sterowniki klawiatury oraz w zaleznosci od wersji systemu na której została utworzona. W skrócie dyskietka startowa =/= dyskietka z systemem ms-dos.
Pamiętaj też że obsługę cd-romu, myszki i innych urządzeń peryferyjnych musisz wykonać ręcznie poprzez edycje plików autoexec.bat i config.sys


TUTAJ opisałem jak dodac sterownik napędu, nie pisałem o tym ale też dodawałem też obsługę myszki, ale to się dodaje tylko odnośnik do mouse.com w pliku autoexec.bat w obu przypadkach dobrze dodać je do pamięci wysokiej

To co piszę to moja opinia lub moje zdanie. Nikogo nie zmuszam do zgadzania się z nim.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Musisz być zalogowany, aby opublikować odpowiedź

Utwórz konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Mając konto moesz zakładać własne tematy i subskrybować interesujące cię wątki
To nic nie kosztuje i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się