Problemy z aktywacją konta
Jeśli po zarejestrowaniu się na forum nie otrzymałeś emaila z linkiem do potwierdzenia rejestracji konta skontaktuj się ze mną wysyłając email za pomocą formularza kontaktowego.

niemożność instalacji Windows 7

Premiera finalnej wersji Windows 7 odbyła się 22 października 2009. Wsparcie zakończyło się 14 stycznia 2020 r.
➜ Pobierz Windows 7
Ramón
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: ndz 22 sty 2023, 12:45

#1 niemożność instalacji Windows 7

Nieprzeczytany post autor: Ramón »

witam.
jestem laikiem jeżeli chodzi i grzebanie we "wnętrznościach" komputera, więc opiszę swój problem obrazowo. proszę o pomoc w miarę prostymi sformułowaniami.

kupiłem (trochę przepłacając ze względu na ładny wygląd) używanego Packard Bell. komputer trafił do mnie z zainstalowanym Windows 10. podejrzane jednak było, że ikony na pulpicie są zdecydowanie za duże jak na taką generację komputera. tak jakby nie działała karta graficzna.

podłączyłem się do sieci. zainstalowałem Firefox i Panda Antywirus. tyle zdążyłem zrobić. pojawił się komunikat, że jest aktualizacja Windows i trzeba restartować. tak też zrobiłem. ...i komputer już więcej nie odpalił.

na obudowie komputera jest naklejka Windows 7. od spodu jest też naklejka z kluczem do Windows 7 Home Prem.
wziąłem się więc za instalację tej wersji Windows. najpierw próbowałem z DVD. ...próbowałem różnych opcji... naprawy systemu, przywrócenia ostatniej działającej konfiguracji... nic nie działało. w końcu sformatowałem cały dysk do zera. zainstalowałem Windows 7 od początku... no prawie zainstalowałem...

zaczęły mi się pojawiać komunikaty, że Windows nie może być uruchomiony, bo nie posiada, bądź ma uszkodzony jakiś tam plik .sys
...wyszukałem te pliki .sys w internecie. odpaliłem komputer przy pomocy Linux zainstalowany na pendrive i podmieniłem pliki .sys w folderze system32/drivers/... okazało się, że te pliki tam są. nie wiem dlaczego niby ich nie było.

wymiana plików dała to, że proces instalacji tak jakby poszedł dalej do momentu gdy jest "kończenie instalacji" i tutaj zamarł.

zastosowałem tym razem instalator sporządzony na pendrive przy pomocy metody 1. skutek był bardzo podobny... doszedłem do miejsca gdy wyświetlił się komunikat o niemożliwości skonfigurowania Windows na tej zawartości technicznej ("wnętrznościach") komputera.

co jeszcze mogę zrobić? i jak?
Awatar użytkownika
WinISO
Administrator
Administrator
Posty: 611
Rejestracja: pt 15 sty 2021, 20:01
Rozwiązany: 7
Lokalizacja: WinISO
Podziękował: 25 razy
Podziękowano : 21 razy
Kontakt:

#2 Re: niemożność instalacji Windows 7

Nieprzeczytany post autor: WinISO »

Podstawowa sprawa: sformatowanie dysku. Jeśli instalator nie daje takiej możliwości proponuje niezawodny GParted. Uruchamiasz go z USB/CD/DVD, usuwasz wszystkie partycje z dysku (lub tylko tą systemową), tworzysz nowe partycje wedle uznania i ponownie instalujesz system.
Jeśli dalej nie możesz zainstalować systemu warto sprawdzić czy dysk nie jest uszkodzony sprawdzając co pokazuje SMART dysku.

PS: skoro masz linuxa na USB to program do zarządzania partycjami powinien tam już być. Nie wiem czy będzie to konkretnie GParted ale to nie robi zasadniczo żadnej różnicy jakiego programu do partycjonowania/formatowania dysku użyjesz. Ważne aby usunąć wszystkie partycje jakie masz na dysku (poza tymi na których masz ważne dane).
WinISO.pl - Baza polskich wersji systemów Windows, Windows Serwer i MS Office
Windows Desktop - Windows Serwer - Windows Debloat - MS Office - Wersje Beta
Ramón
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: ndz 22 sty 2023, 12:45

#3 Re: niemożność instalacji Windows 7

Nieprzeczytany post autor: Ramón »

wydaje mi się, że to zrobiłem przy pomocy dysku instalacyjnego. nawet dwukrotnie, gdyż za pierwszym razem nie sformatowałem tej małej partycji systemowej i to blokowało instalację. ale sformatuję jeszcze raz.

nie mam żadnych danych. dopiero co kupiłem ten komputer parę dni temu. sformatuję cały dysk i potem od nowa porobię partycje. potem włączę instalacje od nowa. z tego co pamiętam instalator sam robi partycję systemową, tą małą na 100 MB. po wyrzuceniu Windows 10 była jakoś na 300 MB.
Awatar użytkownika
WinISO
Administrator
Administrator
Posty: 611
Rejestracja: pt 15 sty 2021, 20:01
Rozwiązany: 7
Lokalizacja: WinISO
Podziękował: 25 razy
Podziękowano : 21 razy
Kontakt:

#4 Re: niemożność instalacji Windows 7

Nieprzeczytany post autor: WinISO »

Tak, poza partycją systemową instalator tworzy także ukryte partycje na potrzeby uruchamiania komputera w trybie awaryjnym oraz partycję rozruchową. Dla tego ważne jest aby usunąć wszystkie partycje jakie są na dysku. Standardowo instalator Windows pokazuje takie partycje i pozwala na ich usunięcie. Ale czasami lubi nie pokazywać nic ;)
WinISO.pl - Baza polskich wersji systemów Windows, Windows Serwer i MS Office
Windows Desktop - Windows Serwer - Windows Debloat - MS Office - Wersje Beta
Ramón
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: ndz 22 sty 2023, 12:45

#5 Re: niemożność instalacji Windows 7

Nieprzeczytany post autor: Ramón »

miałeś rację, sformatowanie i zlikwidowanie wszystkich partycji. ponowne sformatowanie tej jednej co się zrobiła ze wszystkich i odpalenie instalatora żeby zrobił partycję systemową pomogło. nie wiem co przedtem źle sformatowałem. ale nie ważne.

dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
WinISO
Administrator
Administrator
Posty: 611
Rejestracja: pt 15 sty 2021, 20:01
Rozwiązany: 7
Lokalizacja: WinISO
Podziękował: 25 razy
Podziękowano : 21 razy
Kontakt:

#6 Re: niemożność instalacji Windows 7

Nieprzeczytany post autor: WinISO »

Możliwe, że poprzednim razem po prostu coś się zepsuło podczas instalacji o dla tego nie mogłeś zainstalować systemu. Różne rzeczy się dzieją ;)
Najważniejsze, że instalator uszył.
WinISO.pl - Baza polskich wersji systemów Windows, Windows Serwer i MS Office
Windows Desktop - Windows Serwer - Windows Debloat - MS Office - Wersje Beta
Ramón
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: ndz 22 sty 2023, 12:45

#7 Re: niemożność instalacji Windows 7

Nieprzeczytany post autor: Ramón »

...niestety to nie koniec problemów :(
system jest świeżo zainstalowany, sterowniki wgrane... użyłem też Driver Booster. ...a komputer chodzi wolniej niż żółw. ma ktoś pomysł dlaczego? ,,,nie mam żadnych śmieci w kompie, bo jeszcze nie zdążyłem ich mieć, jest tylko Windows, sterowniki i Drive Booster.
Awatar użytkownika
WinISO
Administrator
Administrator
Posty: 611
Rejestracja: pt 15 sty 2021, 20:01
Rozwiązany: 7
Lokalizacja: WinISO
Podziękował: 25 razy
Podziękowano : 21 razy
Kontakt:

#8 Re: niemożność instalacji Windows 7

Nieprzeczytany post autor: WinISO »

Drive Boostera nie polecam. Ogólnie to nie polecam zadnich „pobieracze sterowników” bo mam a w zasadzie miałem z nimi więcej problemów niż pożytku.
Możliwe, że system przymula bo Windows Update szuka aktualizacji.
Warto sprawdzić, czy jakiś program lub usługa nie zużywa za dużo zasobów CPU/RAM/Dysk
WinISO.pl - Baza polskich wersji systemów Windows, Windows Serwer i MS Office
Windows Desktop - Windows Serwer - Windows Debloat - MS Office - Wersje Beta
Ramón
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: ndz 22 sty 2023, 12:45

#9 Re: niemożność instalacji Windows 7

Nieprzeczytany post autor: Ramón »

...właśnie jak sprawdzić dysk?
bo procesor i RAM z Windows menedżera.

komputer chodzi naprawdę skrajnie wolno. ostatnio taką prędkość pamiętam w kafejkach internetowych w czasach W"98. zawartość pendrive można obejrzeć po minutach.
Awatar użytkownika
WinISO
Administrator
Administrator
Posty: 611
Rejestracja: pt 15 sty 2021, 20:01
Rozwiązany: 7
Lokalizacja: WinISO
Podziękował: 25 razy
Podziękowano : 21 razy
Kontakt:

#10 Re: niemożność instalacji Windows 7

Nieprzeczytany post autor: WinISO »

Użycie dysku tez sprawdzisz w Menadżerze zadań.
A w ogóle na jakim sprzęcie postawiłeś system?
WinISO.pl - Baza polskich wersji systemów Windows, Windows Serwer i MS Office
Windows Desktop - Windows Serwer - Windows Debloat - MS Office - Wersje Beta
Ramón
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: ndz 22 sty 2023, 12:45

#11 Re: niemożność instalacji Windows 7

Nieprzeczytany post autor: Ramón »

packard bell, easynote LS, i7 2670QM, 6 GB RAM, radeon 7670M 2 GB. z dyskiem właśnie nie wiem, bo na obudowie jest HDD 640 GB, a windows w czasie robienia partycji pokazuje Hitachi 480 GB.

mam drugi Packard Bell starszy model i świetnie chodzi od paru lat. dlatego mam sympatie do tej marki. na tym starszym śmiga Windows 10 bez problemów. tylko nowsze, nawet mało wymagające gry już nie. ...ale na logikę, skoro ten nowszy jest technicznie silniejszy to tym bardziej windows 7 powinien na nim działać wprost błyskawicznie.

w W7 nie można sprawdzić zużycia dysku w menedżerze. to w W10 się pokazuje obok procesora i pamięci RAM. W7 tego nie ma.

---
[Dodano po 1 godzinie 13 minutach 23 sekundach]

uruchomiłem sprawdzanie dysku po ponownym włączeniu komputera. system coś tam naprawiał. przenosił "oddzielone pliki". potem się zrestartował i wróciłem do punktu wyjścia :(

windows się nie odpala. zaczyna się ładować, potem nagle miga niebieski ekran (nie mogę odczytać co na nim jest napisane bo znika po pół sekundy) i pojawia sie czarny ekran z komendą naprawy systemu, naprawa systemu się następnie zawiesza i już nic się nie dzieje.

czyli jest dokładnie to samo co się stało na samym początku, gdy weszła jakaś aktualizacja do W10 który był tutaj gdy dostałem ten komputer. eh :(

---
[Dodano po 5 minutach 3 sekundach]

procesor działał elegancko. miał poniżej 1% użycia. pamięć miała w granicach 13-14%. czy to oznacza, że ktoś, kto sprzedawał podmienił dysk na jakiś mocno zużyty? ...gdyż dysk jest zupełnie nie ten, który jest wyszczególniony na nalepce fabrycznej.

czy też mam inny problem?
w internecie znalazłem takie coś (tyle, że dotyczy W10):
https://www.dell.com/support/kbdoc/pl-p ... de-enabled
Awatar użytkownika
WinISO
Administrator
Administrator
Posty: 611
Rejestracja: pt 15 sty 2021, 20:01
Rozwiązany: 7
Lokalizacja: WinISO
Podziękował: 25 razy
Podziękowano : 21 razy
Kontakt:

#12 Re: niemożność instalacji Windows 7

Nieprzeczytany post autor: WinISO »

Sprawdź inną wersję systemu. Może faktycznie coś w nowszej wersji systemu sprawia takie dziwne problemy.
WinISO.pl - Baza polskich wersji systemów Windows, Windows Serwer i MS Office
Windows Desktop - Windows Serwer - Windows Debloat - MS Office - Wersje Beta
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Musisz być zalogowany, aby opublikować odpowiedź

Utwórz konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Mając konto moesz zakładać własne tematy i subskrybować interesujące cię wątki
To nic nie kosztuje i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się